اصغر مازیار کارشناس فوتبال درباره اینکه رقابت تنگاتنگی بین استقلال و پرسپولیس برای  قهرمانی وجود دارد، اظهار کرد: یکی از جذابیت‌های لیگ ما همین امتیازات نزدیک به هم  این ۲ تیم است، طوری که حتی تا قبل از گل دوم استقلال، صدرنشین پرسپولیس بود و دقیقه ۹۴ جای ۲ تیم در جدول عوض شد.

بازی محتاطانه تیم ها زیبای فوتبال را از بین می برد 

او افزود: این حساسیت بالا می‌برد، اما متاسفانه  شاید تاثیری از لحاظ کیفیت بازی‌ها داشته باشد. اکنون تیم‌ها سعی بر نباختن دارند و جنبه احتیاط هم یک مقدار حاکم می‌شود ممکن است زیبایی‌های فوتبال را از بین ببرد. سایر نتایجی که این هفته داشتیم مساوی سپاهان برابر استقلال خوزستان نتیجه غیر قابل پیش بینی بود. با توجه به شرایطی که سپاهان داشت و نمی‌خواست از کورس عقب بیفتد  و برد تراکتور مقابل فولاد را شاهد بودیم  که این تیم توانست در زمین حریف برد خوبی را کسب کند. در کل  بیشتر بازی‌های این هفته را به لحاظ نتیجه‌ای جذاب دیدم.

درخشش بازیکنان خارجی در لیگ ضعف برای فوتبالمان است 

مازیار درباره اینکه بازیکنان خارجی سرخابی‌ها نقش پررنگی در برد تیم خود  داشتند، گفت:  بازیکنان خارجی پرسپولیس و استقلال بد نیستند. مثلا  ارونوف بازیکن تاثیرگذاری هست و آن طرف هم ما شاریپوف هم همین طور است. البته  این‌ها  از لحاظ فنی فوتبال بازیکنان معمولی هستند، اما متاسفانه شکل فوتبال ما به جایی رسیده است که این‌ها بهتر از بازیکنان ما دیده می‌شوند. من فکر می‌کنم این ضعف برای فوتبالمان است. شاید این بازیکنان  در رده‌های باشگاهی بتوانند تاثیرگذاری داشته باشند، اما نهایتا تیم ملی ما باید از لیگ ما تغذیه کند متاسفانه می‌بینیم که در سطح لیگ ما آن قدر بازیکن خوبی نیست که بلانکو، ماشارپپوف و ارونوف می‌آیند و تبدیل به بازیکنان برجسته  لیگ ما می‌شوند.

استفاده از جوانان در درازمدت به نفع باشگاه ها است 

کارشناس فوتبال درباره اینکه جوانگرایی در لیگ ما شده است، اظهار کرد: تقریبا جوانگرایی صورت گرفته است. من می‌بینم باشگاه‌ها سعی کردند که  در برخی از موارد از بازیکنان جوان خود استفاده کنند که بعضی از آنها اجباری هست به دلیل آسیب دیدگی‌هایی که در تیم‌ها اتفاق افتاده  و همین موضوع را در باشگاه ذوب آهن داریم  و ۲ هفته مشاهده کردیم.   این تیم اصفهانی سعی کرده که از بازیکنان جوان استفاده کند که یکی از دلایلش آسیب دیدگی بازیکنانش است. باشگاه‌ها باید این ریسک را بپذیرند که بازی دادن به بازیکنان جوان تاوان‌هایی دارد که از جمله بحث نتیجه هست و در درازمدت هم به نفع باشگاه خواهد بود و هم به نفع فوتبال ملی باشد. شاید مقطعی به لحاظ نتیجه گیری  استفاده از جوانان آن نتیجه مدنظر به دست نیاید، اما می‌بینم که تیم‌ها از بازیکنان جوان  استفاده می‌کنند و امیدوار هستم که به صورتی باشد که به نفع فوتبال ملی مان شود.

کلیک کنید خواندنی است:   موتور چلسی در انتهای فصل روشن شد/ شکست استون ویلا به نفع تاتنهام+ فیلم

اجازه بدهیم نفرات جدیدی وارد عرصه مربیگری شوند 

مازیار درباره اینکه عملکرد مربیان جوان لیگ برتر را چطور دیده است، گفت: دقیقی، نویدکیا، شجاعی و تا حدودی محمد ربیعی داریم که این‌ها مربیان جوانی هستند که وارد چرخه مربیگری در سطح لیگ برتر شدند. البته این مسئله به تفکرات خودشان و کادر فنی شان برمی گردد. در دنیای امروز تنها یک مربی نقش ندارد و کادر فنی که در کنار این‌ها هستند باید تاثیرگذاری لازم را داشته باشند و این برای فوتبال کشورمان خوب است. ما از لحاظ مربیگری خیلی به مربیان گذشته تکیه نکنیم و اجازه بدهیم نفرات جدیدتر وارد عرصه مربیگری شوند و این می‌تواند برای آینده فوتبال کمک کند که جا‌هایی که ما دنبال مربی می‌گردیم زیاد دچار کمبود مربی نشویم.

تیمی قهرمان می شود که درگیر مسائل حاشیه ای نشود

او درباره اینکه شانس کدامیک از تیم‌های پرسپولیس و استقلال برای قهرمانی زیاد است، گفت: با توجه به نزدیکی سطح هر ۲ تیم به یکدیگر و تیم‌های دیگر، آن تیمی موفق خواهد شد که به لحاظ ذهنی تمرکز خود را حفظ کند و درگیر یکسری مسائل حاشیه‌ای نشود و در زمین مسابقه بیخودی، بازیکنانش  کارت و اخراج نشوند. با حاشیه پردازی‌هایی که بعضی از مواقع خارج از فوتبال رخ می‌دهد خیلی به آن‌ها  توجه نداشته باشند  و کار خودشان را انجام بدهند. ضمن اینکه شرایط حریفانشان هم می‌تواند در روند نتیجه گیری موثر باشد. من وقتی ۴ بازی پیش روی استقلال و پرسپولیس نگاه کردم متوجه شدم که هر ۴ حریف سرخابی‌ها معدل عملکردی شان مثل هم هست. این ۲ تیم بازی آسان و سخت هم دارند و این طور نیست که یک تیم همه بازی‌های باقی مانده اش سخت  و یک تیم دیگر  بازی هایش آسان باشد. آن تیمی که تمرکز لازم برای اجرای کار‌های فنی در درون زمین داشته باشد به نظرم می‌تواند موفق شود.

کلیک کنید خواندنی است:   سال ۱۴۰۲ میانگین دو برابر بودجه مصوب فدراسیون‌ها را پرداخت کردیم

عدم نتیجه گیری تیم های جنوبی به انتخاب های اول فصلشان برمی گردد 

کارشناس فوتبال درباره اینکه  ۳ تیم جنوبی در انتهای جدول قرار دارند، گفت: من فکر می‌کنم عدم نتیجه گیری این تیم‌ها به انتخاب‌های اول فصلشان برمی گردد. مربیانی که اکنون سکاندار این تیم‌ها شدند ممکن است خیلی در این نتایج کسب شده تاثیری نداشته باشند. من فکر می‌کنم انتخاب‌های روز اول چه به لحاظ گرفتن سرمربی و چه به لحاظ بازیکن در صورتی که از سوی تیم‌ها هوشمندانه صورت می‌گرفت، می‌توانستند بهتر نتیجه بگیرند. هر ۳ تیم جنوبی جزو  تیم‌های پرطرفدار هستند. تیم فولاد خوزستان پشتوانه مالی بهتری نسبت به ۲ تیم جنوبی دارد. من فکر می‌کنم شاید بهتر می‌توانستند از لحاظ اداره تیمی حرکت درست تری داشته باشند. من ناراحت از این موضوع هستم که ممکن است با یکی از از این تیم‌های جنوبی در پایان فصل خداحافظی کنیم و به رده پایین تر سقوط کنیم. تیم نساجی هم می‌تواند در انتهای جدول باشد و تیم‌های هوادار و پیکان هم هنوز روی کاغذ ممکن است جابه جا شوند، اما احتمال اینکه از این ۳ تیم، تیم سقوط کننده داشته باشیم زیاد است.

کلیک کنید خواندنی است:   انتخاب ۱۴ نفر نهایی تیم ملی سخت‌ترین کار برای من بود

رقابت های لیگ برتر می تواند درس و چراغ راه آینده باشد 

مازیار در پایان خاطر نشان کرد: من فکر می‌کنم با دیدن این رقابت‌ها و مسابقاتی که به اینجای فصل رسیده است این باید برای ما درس و چراغ راه آینده باشد حالا  چه در سطوح مدیریتی که مدیران باید انتخاب‌های درست تری داشته باشند و از لحاظ فنی هم مربیان هم تصمیمات بهتری در زمین مسابقه بگیرند و از لحاظ اجرای عملکرد هم بازیکنان عملکرد درستی داشته باشد. گا‌ها مشاهده شده که همین تیم‌هایی که درباره شان صحبت شد فرصت‌هایی در طول ۹۰ دقیقه داشتند که شاید اگر از آن فرصت‌ها به درستی استفاده می‌شد و گلی زده می‌شد و بازیکن دقت بیشتری می‌کرد و اشتباه کمتری می‌کرد و کادر فنی تصمیم بهتری می‌گرفت در آن صورت جایگاه تیم‌ها به آن صورت که ما می‌بینیم نبود. به نظرم ما لیگ خوبی برای یادگیری هست که همه بتوانند از آن درس بگیرند.

خبرنگار: مریم طایفه 

 Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *