راهنمای خرید لوازم خانه و آشپزخانهراهنمای خرید لوازم دکوراسیون منزل

راهنمای خرید مجسمه تزئینی

در این قسمت از مجله تخصصی لوازم خانه و آشپزخانه زن خوب قصد داریم شما دوستان مهربان را با راهنمایی جامع و کامل در باب نحوه خریدن مجسمه تزئینی بیشتر آشنا کنیم .

مجسمه چیست ؟

یکی از ماندگارترین انواع هنرهای تجسمی، مجسمه است که نقش بسیار پر اهمیتی در تکامل و رشد فرهنگ جهانیان ایفا می کند.به طوری که نه تنها نمی توان منکر نقش آن در هنر کلاسیک شد بلکه نمی شود آنرا در توسعه و پیشرفت هنر رنسانس ایتالیا نادیده گرفت.همزمانی کاربرد آن در معماری نیز در رشد و پیدایش هنر مذهبی بسیار مورد توجه بوده است.

به طوریکه هنوز هم این نوع از هنر نقش بسیار مهمی در بیان و تجسم وقایع و افراد تاریخی دارد. در طول تاریخ آن، می توان بسیاری از هنرمندان شهودی چون فیدیاس (phidias) ، میرون ( myron ) و دوناتلو (Donatello) میکل آنژ (Michelangelo) و برنینی (Bernini) و هنری مور (Henry Moore) و پیکاسو (Picasso) و کنستانتین برانکوشی (Constantin Brancusi) نام برد.

همه ما از اضافه کردن رنگ و زیبایی به خانه لذت می‌ بریم و چه راهی ساده‌ تر از اینکه آثار هنری و مجسمه با ترکیب رنگ‌ های قوی، تصویر سه‌ بعدی و قابل‌ لمس بخریم.

اگر بخواهید دنیای وسیع هنر مجسمه‌ سازی را به دسته‌ های مشخص تقسیم کنید گیج می شوید و در نهایت هم کمک چندانی برای تصمیم‌ گیری در مورد انتخاب مناسب ترین مجسمه عایدتان نمی شود.

هنگام خرید مجسمه از خود بپرسید که آیا این مجسمه های زیبا می‌ توانند منظره بی نظیری در فضای بالای شومینه خانه من ایجاد کنند؟ و یا اینکه آیا خرید یک جفت نقش برجسته دیواری برای تزیین راهروهای باریک در خانه مناسب‌ تر است؟

در این مطلب قراره به نکاتی اشاره  کنیم تا شما دوستان عزیز بتوانید به راحتی برای خودتان خرید کنید.

به‌ طور میانگین بیشتر افراد دوست دارند مجسمه‌ ها و آثار هنری را برای مدتی طولانی‌ تر نگه‌ دارند و دقیقا به همین علت است که این مجسمه‌ ها باید مقاوم‌ تر از دیگر لوازم تزیینی باشند. حتما اندازه و ابعاد مجسمه را به‌ خوبی اندازه‌ گیری کنید تا از تناسب آن با محیط خانه خود مطمئن باشید.

در حالی‌ که یک مجسمه بزرگ چوبی در مغازه بسیار باشکوه و خیره‌ کننده به نظر می‌ رسد، ممکن است همان مجسمه در خانه شما بیش‌ از اندازه بزرگ و دست‌ و پا گیر باشد. از سویی دیگر اگر شما به دنبال اثری فلزی هستید، ممکن است خرید مجسمه برنزی را به مجسمه سیمی ترجیح دهید. نکته مثبت در مجسمه‌ ها این است که در ابعاد مختلفی وجود دارند و شما می‌ توانید مطمئن باشید که مجسمه دکوری را پیدا خواهید کرد که مناسب دکوراسیون خانه تان باشد.

در کنار همه اینها فراموش نکنید که نهایتا همه‌ چیز بستگی به سلیقه شما دارد. شما تعداد زیادی مجسمه مدرن، انتزاعی و بسیاری از سبک‌ های دیگر را در فروشگاه‌ های لوکس خواهید دید؛ بنابراین خود را به سبکی خاص محدود نکنید. بهتر است مجسمه‌ هایی را انتخاب کنید که با سبک دکوراسیون خانه شما هماهنگی داشته باشد شما با انتخاب درست می‌ توانید آثار هنری مورد علاقه خود را سال‌ های سال در مرکز خانه خود باشکوه اولیه نگه‌ دارید.

راهنمای خرید مجسمه تزیینی – قسمت اول-انواع مجسمه ها بر اساس مصالح به کار رفته 

یکی از تصمیمات مهمی که شما در هنگام خرید مجسمه با آن روبرو هستید نوع مصالح استفاده‌ شده برای ساخت مجسمه است. در مجسمه‌ سازی تفاوت میان هر متریال در نوع فرم دهی آنها دیده می شود. انتخاب شما نیز تنها بستگی به زیبایی شکل نهایی مجسمه دکوری دارد.

اولین نوع مجسمه – مجسمه تزیینی برنزی

مجسمه‌ های برنزی به روش قالب‌ زنی فرم داده می‌ شوند. این مجسمه‌ های زیبا در سایزهای مختلفی وجود دارند. سایز بسیار کوچک را برای شلف دیواری خانه و اندازه‌ های بزرگ را برای قرار دادن روی زمین یا سطح بلندی از وسایل در دکوراسیون خریداری کنید. نکته مثبت در تمامی مجسمه های برنزی مقاومت بالای آنها نسبت به سایر انواع مجسمه است.

دومین نوع مجسمه – مجسمه تزیینی شیشه‌ ای

برای فرم دهی به شیشه به شکل‌ های مختلف، از گرما استفاده می‌ شود. این مجسمه در رنگ‌ های بسیار و متنوعی وجود دارند. مجسمه‌ دکوری شیشه ای بسیار آسیب‌ پذیر بوده و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه‌ داشته شوند.

سومین نوع مجسمه – مجسمه‌ فلزی

مجسمه‌ های فلزی معمولا با تکه‌ های فلزی ساخته می‌ شوند و به‌ وسیله گرما فرم داده‌ می شوند. این مجسمه تزیینی منزل یکی از مقاوم‌ ترین انواع در این نوع آثار هنری هستند.

چهارمین نوع مجسمه –مجسمه‌ سرامیکی

یکی از مصالح متداول در مجسمه‌ سازی سرامیک است. این نوع مجسمه‌ ها اول ساخته می‌ شوند و سپس گرما داده شده و رنگ می‌ شوند. آنها نیز مانند شیشه شکننده هستند و باید در فضایی قرار بگیرند که در دسترس کودکان نباشند.

پنجمین نوع مجسمه – مجسمه‌ سیمی

مجسمه‌ های سیمی مجسمه‌ هایی هستند که از سیم‌ های فلزی ساخته‌ شده‌ اند و به‌ وسیله گرما شکل داده‌ شده‌ اند. آنها جزو مجسمه‌ های بسیار مقاوم هستند و در تنوع بالا در بازار موجود هستند.

مجسمه دکوری از شیشه و فلز هم جلوه خاصی به دکوراسبون منزل شما می دهد. به خصوص اگر از شیشه های رنگی براس ساخت این دکوری زیبا استفاده شود، می توانید با توجه به ترکیب رنگی دکوراسیون خانه خود انتخاب بیشتری داشته باشید.

امیدواریم که از مطلب خوشتون اومده باشه .

راهنمای خرید مجسمه تزیینی – قسمت دوم –انواع مجسمه های فلزی 

اثار هنری فلزی با اهداف خلق اثر هنری و اجسام کاربردی ساخته میشوند مثلا به عنوان اشیای دکوری،قطعات تزیینی یا اجسام کاربردی که برای ما مفید هستند.
این کارها معمولا با فلزهایی مانند برنز، نقره، طلا،قلع،مس،سرب،برنج و آهن ساخته میشوند .از کارهایی که از جنس برنز ساخته شده تا جواهرات مصری،انعطاف پذیری فلز باعث شده , که یکی از بهترین متریال ها برای ساخت آثار هنری و صنایع دستی باشد

گنجینه های اهرام مصر اکثرا با فلز ساخته شده اند و شامل مجسمه های فلزی، جواهرات ،زیورالات طلا،سکه ها و ماسک ها هستند.
مجسمه های باشکوهی که امروز در یونان و رم قرار دارند از جنس برنز هستند و تمدن های باستانی امریکا(اینکاها،مایاها و آزتک ها)از مس استفاده میکردند. اشیایی که در صومعه ها استفاده میشود و مصلوب شدن و .. را نشان میدهد، فلزی هستند.
در زیر شما عزیزان با انواع مجسمه های فلزی آشنا خواهید شد.

اولین نوع مجسمه فلزی – مجسمه ساخته شده از فلز آهن

در بین فلزات شناخته شده، آهن از همه فراوان تر است و میتواند در هر عنصری از جمله آب، سنگ، خاک یافت شود.آهن از دوران باستان استفاده میشده است و اشیای آهنی در چین قدیم،مصر، نینوا،روم بریتانیا کشف شده است. این فلز کاملا خالص نیست چون شامل مقداری سیلیکون، سولفور،کربن،فسفر است .

سه نوع اهن وجود دارد، چدن،استیل و فرفورژه که حاوی مقادیر مختلفی از کربن هستند .اثار هنری و مجسمه های آهنی و به طور کلی هرچیزی که از اهن ساخت شده باشد،در مجاورت هوای مرطوب،رطوبت،آب زنگ میزنداز جایی که آهن زنگ میزند میتوان از مواد غیر اکسید کننده مانند قلع،روی و برنج استفاده کرد , از آهن برای ساخت ابزارها،ظروف پخت و پز،سلاح،مجسمه ها و .. استفاده میشود , مقدار کربن در چدن ، استیل و فرفورژه، استحکام و کیفیت آنها را مشخص میکند.

مجسمه های ساخته شده از سنگ آهن به شرح زیر می باشند 

مجسمه ساخته شده از آهن چدن

این نوع حاوی مقادیر خوبی از کربن است که شکنندگی ان را بالا میبرد. به راحتی شکسته میشود اما نمیتوان ان را خم ککرد یا کشید.
از چدن در اشیای تزیینی استفاده نمیشود چون بافت خشنی دارد استفاده اصلی آن در پوشش های تزیینی،اکسسوری، شومینه و گازهای قدیمی ست فرفورژه – این نوع کربن کمتری نسبت به چدن دارد و نرم تر است و به راحتی میتوانبا ان کار کردانعطاف آن باعث میشود به راحتی بتوان آن را به فرم های مختلف تبدیل کرد.
اشیایی که فرفورژه هستند را میتوان رنگ آمیزی کرد و میتوان برای ساخت ابزارهای ارزان قیمت تربراکت، لوازم باغ، مجسمه،لنت های شومینه،نرده و اتصالات استفاده کرد

مجسمه ساخته شده از استیل

سختی استیل چیزی بین چدن و آهن کاری ست بنابراین خصوصیات هر دو را دارد.ظریفتر است و تحت درجه حرارت بالا،راحت تر منعطف میشود.اگر ناگهان سرد شود، کاملا سخت میشود.استیل براق است و برای مجسمه سازی بسیار مناسب است در آثار هنری معاصر هم از استیل زیاد استفاده شده است
استیل ضد زنگ –الیاژ کردن کروم همراه با استیل باعث میشود استیل ضد زنگ شود، برای این کار باید با ۱۰ تا ۲۰ درصد کروم آلیاژ شود.
به این صورت خاصیت ضد زنگ پیدا کرده و نمای زیبایی هم دارد و برای ساخت کارد و چنگال، نرده های پله، جواهرات و اشیای تزیینی مناسب است

دومین نوع مجسمه فلزی – مجسمه ساخته شده از فلز قلع

از قلع بیشتر برای اثار هنری دیواری،مجسمه ها، لوح،زیورآلات،مجسمه های نیم تنه، مدال های تزیینی،گلدان،شمعدان و .. استفاده میشود , از قلع، در هر شکلی، میتوان به صورت بازیافت شده در اثار هنری استفاده کرد.
بعضی از آثار هنری فوق العاده، به این صورت ساخته شده اند. مواد قابل بازیافت که دارای قلع هستند عبارتند از بطری، قوطی های غذا وکنسرو و …

یکی از اثار هنری کمتر شناخته شده اما زیبا، کارهای ساخته شده با قلع هستند.اولین اثار هنری با قلع در قرن شانزدهم در مکزیک ساخته شد. چرا که قلع علاوه بر در دسترس بودن و ارزان بودن،رنگ روشنی دارد و انعطاف پذیر است که باعث میشود برای خلق اثار هنری یا لوازم کاربردی، بریده شده و شکل داده شود و رنگ امیزی شود .سطح درخشان قلع بسیار شبیه به نقره است و صرف نظر از زنگ زدن آن، برای ساخت اشیای هنری و مجسمه ها کاربرد دارد

سومین نوع مجسمه فلزی – مجسمه ساخته شده از فلز مس

مس فلزی ست که به صورت خالص یافت میشود،مانند نقره و طلا قلع. طبق تاریخچه هنر، بیشتر ملتها از مس برای ساخت سکه ، صلاح، مجسمه،دکور، و لوازم خانه استفاده میکردند , همچنین گفته میشود مصریان باستان از مس برای بریدن گرانیت استفاده میکردند , از این فلز هم برای اشیای دکوری و هم برای مصارف صنعتی استفاده میشود چون مستحکم و بادوام و کاربردی ست.

 

چهارمین نوع مجسمه فلزی – مجسمه ساخته شده از فلز برنز

تقریبا تمام تمدن های باستان از برنز برای اثار هنری خود استفاده میکردند. کشف این فلز به زمان سومریان ، ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد برمیگردد. سختتر از آهن است و خاصیت ضد خوردگی دارد و محبوب ترین فلز برای مجسمه سازی است در زمان باستان رومیان از این فلز برای سلاح های خود در جنگ استفاده میکردند , برنز محکم و با دوام است و میتواند الگوهای ظرف و فرم های باشکوهی را در رنگ ها و شکل های محتلف با آن ایجاد کرد.

پنجمین نوع مجسمه فلزی – مجسمه ساخته شده از فلز برنج

برنج بسیار دیرتر از برنز کشف شد،حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح. یک فلز به رنگ زرد روشن است که در صورت پالیش شدن، برق فوق العاده خواهد داشت و چون به سادگی لک برمیدارد و تیره میشود، نیاز به پالیش شدن دارد تا درخشش خود را حفظ کند .

صنعتگران قدیمی با پوشش خاصی سعی میکردند از آن محافظت کنند البته این کار ممکن است درخشش آن را برای زمان طولانی تری حفظ کند اما از تیره شدن آن جلوگیری نمیکند , برنج، نرم و منعطف است و میتواند به ورقه هایی قابل لوله شدن تبدیل شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.

بستن