روابط عمومی ستاد ملی جمعیت در گزارشی اعلام کرد: بر اساس آمار موجود در دولت سیزدهم و براساس ماده ۴۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، همه مادران باردار و بچه‌های تا سن ۵ سالگی فاقد بیمه تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که این بیمه در دهک‌های پایین رایگان است.

هم چنین براساس ماده (۲۴) قانون جهت حمایت از مادران کمتر برخوردار، این مادران از ابتدای دوران بارداری تا خردسالی فرزندانشان سبد بهداشتی- تغذیه‌ای (مطابق فهرست تهیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) دریافت می‌کنند. این خدمات از اردیبهشت سال جاری مطابق الگوی تعیین شده این که شامل پوشک و شیرخشک نیز هست، در قالب کالابرگ ۶۰۰ هزار تومانی ماهیانه به این مادران تعلق می‌گیرد.

گروه هدف بعدی در بحث حمایت‌های اجتماعی زوجین نابارور هستند. وزارت بهداشت جهت ارائه خدمات ناباروری در سراسر کشور و جهت تسهیل دسترسی به این مراکز اقدام به تجهیز یا راه‌اندازی مراکز تخصصی و فوق تخصصی درمان ناباروری کرده است به طوریکه در حال حاضر ۸۷ مرکز تخصصی (سطح دو) و ۵۳ مرکز ناباروری فوق تخصصی (سطح سه) برای تشخیص و درمان ناباروری در بستر دولتی و تحت پوشش، بیمه‌های پایه در سطح کشور در حال خدمت‌رسانی هستند.

کلیک کنید خواندنی است:   راه سنجش موفقیت هر مجموعه مشارکت مردم در فعالیت‌های آن است

هم چنین مطابق ماده (۴۲) این قانون دستورالعمل گام به گام ارائه خدمات غربالگری، تشخیص و درمان ناباروری بر اساس نظام سطح‌بندی خدمات تدوین و توسط وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است. اهمیت این دستورالعمل گام به گام به اولویت دادن بهداشت، پیشگیری و اصلاح سبک زندگی از یک سو و خدمات ارزانتر و زودبازده‌تر بر درمان‌های گران و کم تأثیر از سوی دیگر است.

این خدمات مطابق ماده (۴۳) قانون مذکور هم اکنون در سطح فوق تخصصی ناباروری در مراکز دولتی با پوشش بیمه‌ای ۹۰% ارائه خدمت کرده و در سطوح تخصصی دولتی نیز تحت پوشش بیمه می‌باشند.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *