اصغر عطایی سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه عدم توجه به مساله مصرف انرژی بعنوان یکی از مولفه‌های اصلی نظام تولید اقتصادی هر کشور که ارتباط مستقیم با دو مولفه درآمد و آلودگی هوا دارد، منجر به آسیب جدی به محیط زیست شده است، گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد مصرف انرژی و آب در کلانشهر تهران بیشتر از میانگین شهر‌های جهانی است که این امر ضرورت اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریتی در راستای کنترل و کاهش انرژی را ایجاب می‌نماید. یکی از راهکار‌های تاثیرگذار، استفاده از ابزار‌هایی نظیر اجرای مدیریت سبز در ساختمان‌های اداری که بخشی از هدررفت انرژی را به خود اختصاص می‌دهند، می‌باشد.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خاطر نشان ساخت: مدیریت سبز با مفهوم بکارگیری موثر و کارآمد تمامی منابع مادی و انسانی برای هدایت و کنترل سازمان جهت نیل به اهداف محیط زیستی با سازماندهی و برنامه ریزى دقیق در ساختمان‌های اداری با رویکرد دستیابی به شرایط مطلوب جهت حفظ منابع شکل گرفته است. به منظور پیاده سازی نظام مدیریت سبز در یک ساختمان اداری باید شاخص‌های اصلی آن اعم از مصرف انرژی، مصرف آب، مدیریت پسماند، مصرف سوخت وسایل نقلیه، ساختمان‌ها و تجهیزات، آموزش و فرهنگ سازی، به صورت همزمان مورد توجه قرار گیرد.

کلیک کنید خواندنی است:   واکنش پلیس به حمله سارقان به مهاجم سابق استقلال تهران

وی اظهار کرد: در شهرداری تهران نیز اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، مسئولیت نظارت عالیه بر حسن اجرای آیین نامه مدیریت سبز در ساختمان‌های تحت تملک شهرداری تهران را برعهده دارد. از این‌رو دستور العمل اجراى مدیریت سبز از سوى دبیرخانه نظام مدیریت سبز، جهت راهبری نظام مدیریت سبز و با هدف شفاف سازى در فرآیند اجرای این نظام و همچنین تسهیل در روند پیاده سازی آن در ساختمان‌های منتخب اداری شهرداری تهران تا پایان برنامه چهارم تدوین شد. 

در آیین نامه مدیریت سبز (مصرف انرژی، مصرف آب، مدیریت پسماند عادی، مصرف سوخت وسایل نقلیه، ساختمان‌ها و تجهیزات و آموزش فرهنگ سازی) جهت اجرا به صورت بومی در شهرداری تهران تعریف و فرآیند اجرایی آن ارائه شده است. امید است با اجرای نظام مدیریت سبز در ساختمان‌های اداری شهرداری تهران گامی کوچک در جهت بهبود محیط زیست شهری برداشته شود.

کلیک کنید خواندنی است:   ۱۱میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها دفن شده است!Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *