در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری، دبیر جایزه جهانی شهید صدر و رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم و حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، چالش‌های پیش روی ارائه نظریه‌های مکتب علمی شیعه به جهان غرب مورد بحث طرفین قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروپناه در این دیدار ضمن تمجید از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری جایزه جهانی شهید صدر، چالش اصلی پیش روی ارائه نظریه‌های مکتب علمی شیعه به جهان غرب را ضعف در استخراج، تبیین و معرفی نظریه‌های علمای شیعه دانست.

او اظهار کرد: مکتب علمی شیعه و حوزه‌های علمیه ما غنی از نظریه‌ها در عرصه علوم انسانی هستند، اما متاسفانه در استخراج، شناسایی، تبیین و معرفی این نظریه‌ها به قدر کفایت فعالیت نداشته ایم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی گفت: باید به این نکته حیاتی توجه داشت که برخی از نظریه‌های علوم اسلامی و شخصیت‌های ارائه دهنده آنها ممکن است در این کرسی‌ها شرکت نداشته باشند در حالی که آثار ایشان حاوی نظریه‌های مستحکمی در موضوع خود هستند و آنچه لازم است این است این نظریه‌ها از آثارشان استحصال و معرفی شوند.

کلیک کنید خواندنی است:   تشکیل کمیته‌های مشترک ایران و عراق برای مقابله با اخبار دروغ و جعلی

عضو حقیقی شورای سیاستگذاری جایزه جهانی شهید صدر در ادامه با اشاره به آثار بزرگانی چون شهید مرتضی مطهری، مرحوم آیت الله مصباح و نیز استاد ابراهیمی دینانی در حوزه فلسفه و کلام اسلامی، افزود: به عنوان مثال در آثار این بزرگان نظریه‌های مهمی همانند نظریه علوم انسانی اسلامی آیت الله مصباح یا نظریه رابط و مستقل استاد دینانی قابل ارائه به جهان علم در غرب است و لذا ضعف اصلی ما در معرفی صحیح این نظریه هاست که باید برطرف شود.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین جهانگیری در بیاناتی به تبیین تاریخچه شکل گیری ایده، فلسفه، اهداف برگزاری و روند اجرایی جایزه جهانی شهید صدر تاکنون و نیز چشم انداز آینده این جایزه پرداخت.

دبیر جایزه جهانی صدر با اشاره به استقبال فراوان اصحاب علم به ویژه حوزویان از این جایزه گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مثابه قرارگاه دیپلماسی علمی – فرهنگی انقلاب اسلامی بر اساس رسالت اسلامی و انقلابی بر آن است که در قالب جایزه شهید صدر (ره)، اندیشه‌های ناب مرتبط با علوم اسلامی – انسانی را در عرصه بین الملل معرفی کند.

کلیک کنید خواندنی است:   مدیرکل هنر‌های نمایشی استعفا کرد

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم تغییر رویکرد حوزه علمیه به جهان غرب از رویکرد تبلیغی در قالب اعزام مبلغ به رویکرد حضور دانشی در سطح جهان را مهمترین فلسفه برگزاری جایزه شهید صدر دانست.

منبع: ایسناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *