یکی از آیین‌های مهم ملی که روح وطن‌دوستی را در انسان پرورش می‌دهد، شرکت در انتخابات است. اگر این آیین را با همراهی کودکان به جای آوریم و کودکانمان را در این نقش‌آفرینی حیاتی سیاسی شریک کنیم، از همان سنین پایین بذر عشق به وطن را در وجودشان کاشته‌ایم. پس این فرصت را از دست ندهیم. در ادامه چند پیشنهاد ساده به این منظور مطرح می‌کنیم.

با کودک از مفهوم و دلیل رأی دادن حرف بزنید
به زبان ساده برای فرزندتان بگویید چرا رأی می‌دهید و اصلاً «رأی» یعنی چه. برایش بگویید این حق ماست که برای کشورمان و آینده‌مان با توجه به مسائل و ویژگی‌هایی که برایمان مهم است، تصمیم بگیریم و کسانی را انتخاب کنیم که هم‌فکرمان هستند. به او توضیح دهید که هر انسان دوراندیشی که به آیندهٔ خودش و فرزندانش علاقه‌مند باشد، از این حق مسلم خود استفاده می‌کند.

برای کودک از «وطن» بگویید
از فرصت رسیدن تا شعبهٔ رأی‌گیری استفاده کنید و چند جمله‌ای دربارهٔ وطن‌دوستی و عرق به وطن با فرزندتان حرف بزنید.
برایش تحلیل کنید، چون وطن‌مان را دوست داریم و سرنوشتش برایمان مهم است، رأی می‌دهیم و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم کشورمان در چه مسیری پیش رود و چه آینده‌ای برایش رقم بخورد؛ و این یعنی تأثیرگذاری مستقیم ما در سرنوشت کشورمان.

کلیک کنید خواندنی است:   غذا‌هایی که ما را نابود می‌کنند

بچه‌ها را در رأی دادن شریک کنید
شنیدن کی بود مانند دیدن و حتی انجام دادن؟! همهٔ حرف‌هایی که دربارهٔ انتخابات برای کودک می‌زنید یک طرف؛ بردنش پای صندوق رأی و نشان دادن فرآیند رأی‌گیری به او، یک طرف. هرچند با همین دو کار بیشتر راه را رفته‌اید. چون حس مهم بودن و مخاطب قرار گرفتن در چنین موضوع مهمی را در او برانگیخته‌اید.
اما کار را با شریک کردن کودک در آیین رأی دادن تمام کنید. اجازه دهید او خودش را بخشی از این کار مهم ببیند تا حس خوبش کامل شود.

کار‌هایی که در رأی دادن می‌توان به بچه‌ها سپرد
کودک می‌تواند در حضور خودتان شناسنامه یا کارت شناسایی شما را به مسئول مربوطه تحویل بدهد و بعد از پایان فرآیند رأی‌گیری، از او تحویل بگیرد. وقتی اسامی را نوشتید، می‌توانید برگه را به فرزندتان بدهید تا در صندوق بیندازد. اگر فرزندتان نوجوان است و دست‌خط خوانایی دارد، حتی می‌توانید نوشتن اسامی نامزد‌ها را هم به او بسپارید؛ البته از روی فهرستی که خودتان تهیه کرده و به او داده‌اید.

کلیک کنید خواندنی است:   گفت‌و‌گو با مردی که برای نجات جان دختر بچه‌ای وارد رودخانه خروشان شد

بعد از اینکه رأی را به صندوق انداختید، با نشان دادن انگشت جوهری‌تان با هم عکس یادگاری بگیرید. اگر بدانید چه خاطرهٔ ماندگاری از دوران کودکی و نوجوانی می‌شود!

برای کودک از فرآیند انتخابات بگویید
قرار گرفتن در محیط انتخابات و مشخصاً موقعی که رأی می‌دهید بهترین فرصت است که برای فرزندتان از آداب رأی دادن و حتی آداب انتخاب نامزد‌ها بگویید. به زبان ساده برایش توضیح دهید که افراد را چطور انتخاب کرده‌اید و برای انتخاب آنها چه ویژگی‌هایی را در نظر داشته‌اید.
بعد تعریف کنید که وقتی زمان رأی‌گیری تمام می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد و رأی‌ها چگونه شمارش می‌شوند. خوب است که کودک اطلاعات ساده و مختصری از فرآیند رأی‌گیری و انتخابات در گوشهٔ ذهن خود داشته باشد.

آداب رأی دادن را فراموش نکنید
از زاویهٔ آداب و اعتقادات هم نکاتی را به فرزندتان گوشزد کنید. مثلاً برایش بگویید با وضو پای صندوق رأی می‌رویم، قبل از نوشتن اسامی و موقع انداختن رأی به صندوق «بسم‌الله» می‌گوییم و نیت می‌کنیم که برای رضای خدا، شادی روح شهدای وطن و کمک به پیشرفت کشورمان رأی می‌دهیم.

کلیک کنید خواندنی است:   از سالگرد کشتار معترضان به جنگ ویتنام در آمریکا تا آغاز کمک‌های این کشور به تایوان

خاطرات انتخاباتی برای کودک تعریف کنید

بچه‌ها عاشق قصه شنیدن هستند. خاطره هم نوعی قصه است. برای فرزندتان از خاطرات انتخابات و رأی دادن و مداومت چندساله‌تان بر این آیین ملی بگویید.شاید وقتی شما هم کودک بودید، امر خطیر انداختن برگهٔ رأی پدر یا مادرتان به صندوق بر عهدهٔ شما بوده باشد. دانستن همین نکته و اینکه او دارد کاری را انجام می‌دهد که شما هم در کودکی انجام داده‌اید، می‌تواند برای کودک جذاب باشد. شاید یک دوره برای رأی دادن، سفر یا میهمانی‌تان را به تعویق انداخته باشید.
ذکر این خاطرات برای کودک، در جا انداختن اهمیت شرکت در انتخابات بسیار مؤثر است.

منبع: فارسSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *