حمیدرضا دهقان روان‌پزشک جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ممکن است زائران دچار اضطراب و استرس باشند گفت: مسن بودن تنها دلیل بروز بیماری‌ها نیست و به طور کلی ورود به یک کشور جدید که لهجه، زبان و فرهنگ متفاوتی دارد، استرس‌زا است.

دهقان افزود: نخستین موضوعی که می‌تواند کیفیت سفر زائران را در طول مدت حج تمتع کاهش دهد، مشکلاتی همچون بی‌خواب است. افرادی که مشکل خواب دارند و به راحتی در شرایط عادی در منزل به خواب نمی‌روند قطعاً در این مدت نیز مشکل آنها تشدید می‌شود. به عنوان مثال فردی پیش از این با خانواده در منزل زندگی می‌کرد و در پاره‌ای از موارد خانواده مراعات وی را داشتند و در طول سفر مجبور است با چهار نفر دیگر در یک اتاق بخوابد.

وی ادامه داد: فردی که دچار اختلال خواب است قطعاً در این مدت دارای اختلال بیشتر مانند کم خوابی یا بی‌خواب می‌شود؛ بنابراین این افراد بهتر است پیش از عزیمت به حج به یک روانپزشک مراجعه کنند تا بتوانند در طول مدت حج با خواب کافی از سفر خود لذت ببرند.

کلیک کنید خواندنی است:   رشد ۶۸ درصدی کشف کالای قاچاق توسط پلیس/ توقیف شوتی‌ها ۴۸ درصد افزایش یافت

روان‌پزشک جمعیت هلال احمر با اشاره به بیماری افرادی که دچار اضطراب و وسواس هستند، افزود: فردی که بر روی صحت نماز یا نحوه وضو و پاک بودن خود وسواس دارد قطعاً پیش از عزیمت به حج باید به پزشک متخصص روان مراجعه کند، زیرا شرایط حج تمتع و اعمال آن دوران سبب تشدید رفتار‌های وسواس‌گونه می‌شود.

دارو‌های ممنوعه در عربستان

دهقان با اشاره به افرادی که دارو‌هایی از قبیل دیازپام یا خانواده دیازپام مصرف می‌کنند، گفت: این افراد توجه داشته باشند که مصرف و همراه داشتن اینگونه دارو‌ها در عربستان جرم محسوب می‌شود و حتماً پیش از عزیمت به حج باید به پزشک متخصص مراجعه و داروی جایگزین را دریافت کنند یا در صورت لزوم مصرف این دارو‌ها را به مسئولان پزشکی هلال احمر اطلاع دهند.

روان‌پزشک جمعیت هلال احمر درباره افرادی که دچار افسردگی عمیق یا اختلالاتی همچون دو قطبی و یا اسکیزوفرنی هستند، گفت: این افراد حتماً باید درمان کامل شوند و اگر بیماری آنها کنترل شده نیست به هیچ عنوان به حج نروند.

کلیک کنید خواندنی است:   دلیل قطع درختان در محدوده باغ‌موزه قصر مشخص شد

دهقان افزود: یکی از گروه‌هایی که به هیچ عنوان نباید به حج بروند، مصرف‌کنندگان مواد مخدر یا کسانی هستند که در دوره درمان با متادون قرار دارند؛ این افراد نیز به هیچ عنوان نباید به سفر حج بروند و بهتر است سفر خود را تا بهبودی کامل به تعویق اندازند.

وی ادامه داد: افرادی که دچار زوال حافظه هستند نیز نباید به حج بروند. در صورت شک خانواده به زوال حافظه زائر می‌تواند به پزشک مراجعه کرده و تستی به این منظور گرفته می‌شود تا مشخص شود فرد دچار زوال حافظه هست یا نه.

بیماران ۵۰ روز دارو به همراه داشته باشند

این متخصص روانپزشکی از همه زائران که داروی حوزه روان مصرف می‌کنند خواست همه دارو‌های خود را به میزان کافی حدود ۵۰ روز همراه داشته باشند، زیرا علاوه بر ضرورت مصرف این دارو برای فرد بیمار اگر بخواهند این دارو را از عربستان خریداری کنند قیمت بسیار بالایی دارد که بهتر است دارو‌های مصرفی را همراه داشته باشند.

کلیک کنید خواندنی است:   فعالیت ۱۰ یاور شهر در تهران/ بیش از ۷ هزار ظرفیت نگه داری معتادان در تهران وجود دارد

 بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر در قالب ۶۱۴ کاروان از اواخر اردیبهشت از ۲۱ ایستگاه پروازی سطح کشور برای انجام مناسک حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

منبع: ایرناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *